• 2001 Competition Results

    Chilliwack
    Zymurgy

    2001 Competition Results

    Dry White Grape
    (28 entries)

    Judges:
    John Matkovich
    Sandy Grindlay
    Stewards:
    Don Vogt
    Silver (Trophy) Helmut Berner VAWA
    Silver Vern & Vi Morris Chilliwack Zymurgy
    Silver D. & K. Jones Vintners of Coquitlam
    Bronze John & Nancy Pritchard Chilliwack Zymurgy
    Bronze Gordon & Judy Andrews Cup & Key
    Bronze Rick & Mary Homer Saanich Sommeliers
    Bronze Maurice Dorval Chilliwack Zymurgy
    Bronze Doug & Bev Burr Vintners of Coquitlam
    Bronze Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Bronze John & Fran Ayris Chilliwack Zymurgy

    Sweet White Grape
    (7 entries)

    Judge:
    Sam Hauck
    Steward:
    Ron Carver
    No medal (Trophy) D. & K. Jones Vintners of Coquitlam

    Dry Red Grape
    (51 entries / 3 flights)

    Judges:
    Axel Kroitzsch
    Hans Oppermann
    Sonia Garlinge
    Stewards:
    Jennifer Harper
    Ron Jacob
    Pauline Birch
    Silver (Trophy) Don Wand Saanich Sommeliers
    Silver Mike Roman VAWA
    Silver Gordon & Judy Andrews Cup & Key
    Silver Joe & Mary Nemeth Victoria Winemakers
    Bronze Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    Bronze Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    Bronze D. & K. Jones Vintners of Coquitlam
    Bronze Vern & Vi Morris Chilliwack Zymurgy
    Bronze Meynell Findlater Vinovan
    Bronze Meynell Findlater Vinovan
    Bronze John & Nancy Pritchard Chilliwack Zymurgy
    Bronze Murrray & Shirley Mackie Chilliwack Zymurgy
    Bronze Greg Barber Chilliwack Zymurgy
    Bronze Eric Bjorkland Kamloops Winemakers
    Bronze Don Wand Saanich Sommeliers
    Bronze Bob Jennejohn Kamloops Winemakers
    Bronze Mike Dragani Revelstoke Winemakers
    Bronze Axel Kroitzsch Langley Fermenters

    Rose
    (5 entries)

    Judge:
    Sam Hauck
    Steward:
    Barb Robbins
    Bronze (Trophy) Bill Collings VAWA
    Bronze Murray & Shirley Mackie Chilliwack Zymurgy

    BC White Grape
    (33 entries / 2 flights) 

    Judges:
    Joan Collings
    Charles Plant
    Stewards:
    Ray Kouwenhoven
    Peter Gagnon
    Silver (Shared Trophy) B. & K. Winewerks Kamloops Winemakers
    Silver (Shared Trophy) D. & K. Jones Vintners of Coquitlam
    Silver Moira Jaatteenmaki Revelstoke Winemakers
    Silver Mike Dragani Revelstoke Winemakers
    Bronze Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Bronze Bob Davidson Vinovan
    Bronze Art Hooper Kamloops Winemakers
    Bronze Colin Nicholson Saanich Sommeliers
    Bronze Peter Gagnon Chilliwack Zymurgy

    BC Red Grape
    (22 entries)

    Judge:
    Bill Collings
    Steward:
    Maurice Dorval
    Silver (Trophy) D. & K. Jones Vintners of Coquitlam
    Silver Murray & Shirley Mackie Chilliwack Zymurgy
    Silver Helmut Berner VAWA
    Bronze Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Bronze Wayne Crossen Langley Fermenters
    Bronze D. & K. Jones Vintners of Coquitlam
    Bronze Meynell Findlater Vinovan
    Bronze Doug & Bev Burr Vintners of Coquitlam
    Bronze Axel Kroitzsch Langley Fermenters
    Bronze Colin Nicholson Saanich Sommeliers
    Bronze Wayne Crossen Langley Fermenters
    Bronze Moira Jaatteenmaki Revelstoke Winemakers
    Bronze Art Hooper Kamloops Winemakers
    Bronze Hans Oppermann Vinovan

    White Fruit
    (10 entries)

    Judges:
    Clem Joyce
    Steward:
    Ron Carver
    Silver (Trophy) Joe & Mary Nemeth Victoria Winemakers
    Bronze Rick & Mary Homer Saanich Sommeliers
    Bronze B. & K. Winewerks Kamloops Winemakers
    Bronze Axel Kroitzsch Langley Fermenters
    Bronze Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy

    Red Fruit
    (24 entries)

    Judge:
    Rob Belanger
    Steward:
    Leigh Harrington
    Silver (Trophy) Keith Kerry Vinovan
    Silver Rick Stacey VAWA
    Bronze Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Bronze B. & K. Winewerks Kamloops Winemakers
    Bronze Wayne Crossen Langley Fermenters
    Bronze Kate Neudorf Langley Fermenters
    Bronze Murray & Shirley Mackie Chilliwack Zymurgy
    Bronze Vern & Vi Morris Chilliwack Zymurgy
    Bronze Wayne Card Langley Fermenters

    Social
    (15 entries)

    Judge:
    Axel Kroitzsch
    Steward:
    Jennifer Harper
    Silver (Trophy) Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Bronze Joe & Mary Nemeth Victoria Winemakers
    Bronze Kate Neudorf Langley Fermenters
    Bronze B.& K. Winewerks Kamloops Winemakers

    Any Other Wine
    (6 entries)

    Judges:
    Sam Hauck
    Steward:
    Barb Robbins
    Bronze (Trophy) Bill Collings VAWA

    Sparkling (3 entries)

    Judge:
    Sam Hauck
    Steward:
    Barb Robbins
    Bronze (Trophy) Axel Kroitzsch Langley Fermenters
    Bronze Bill Collings VAWA

    Aperitif Sherry
    (2 entries)

    Judge:
    Charles Plant
    Steward:
    Peter Gagnon
    No medal (Trophy) Colin Nicholson Saanich Sommeliers

    Aperitif
    (4 entries)

    Judge:
    Charles Plant
    Steward:
    Peter Gagnon
    Bronze (Trophy) Leigh Harrington Chilliwack Zymurgy

    Dessert
    (7 entries)

    Judge:
    Helmut Berner
    Steward:
    Keith Clarke
    Bronze (Trophy) Kate Neudorf Langley Fermenters

    After Dinner
    (11 entries)

    Judge:
    Helmut Berner
    Steward:
    Greg Barber
    Bronze (Trophy) D. & K. Jones Vintners of Coquitlam
    Bronze Rick & Mary Homer Saanich Sommeliers
    Bronze Hans Oppermann Vinovan

    Light Brew
    (5 entries)

    Judge:
    Colin Nicholson
    Steward:
    Joan Nicholson
    Gold (Trophy) Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Gold Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Silver Greg Barber Chilliwack Zymurgy

    Amber Brew
    (5 entries)

    Judge:
    Colin Nicholson
    Steward:
    Joan Nicholson
    Gold (Trophy) Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy
    Gold Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Silver Greg Barber Chilliwack Zymurgy
    Bronze Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy

    Dark Brew
    (4 entries)

    Judge:
    Colin Nicholson
    Steward:
    Joan Nicholson
    Bronze (Trophy) Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy
    Bronze Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy

    Stout
    (4 entries)

    Judge:
    Colin Nicholson
    Steward:
    Joan Nicholson
    Gold (Trophy) Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Silver Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy
    Silver Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Bronze Fran & John Ayris Chilliwack Zymurgy

    Cider
    (1 entry)

    Judge:
    Colin Nicholson
    Steward:
    Joan Nicholson
    Silver (Trophy) Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy

    Invitational
    (15 entries)

    Judge:
    Joan Collings
    Steward:
    Ray Kouwenhoven
    Bronze (Trophy) Darell Padula
    Bronze Larry Elchuk
    Third Linda Clarke

    Winemaker of the Year (Chilliwack Zymurgy Only): Vern & Vi Morris
    Beermaker of the Year (Chilliwack Zymurgy Only): Fran & John Ayris

    Chilliwack Zymurgy supports responsible drinking