• 2002 Competition Results

    Chilliwack
    Zymurgy

    2002 ANNUAL COMPETITION RESULTS

    Dry White Grape    35 bottles
    Judges: Sam Hauck, Rob Belanger
    Stewards: Cy Fortin, Nancy Pritchard

    *Silver D&K Jones  Coquitlam
    Bronze J&F Ayris  Zymurgy
    Bronze Brent Gifford  Cup & Key
    Bronze S&G Garlinge  Zymurgy
    Bronze P. Augereau  VAWA
    Bronze Mike Roman  VAWA
    Bronze George Gibson  Nanaimo
    Bronze Ken Wilson  Saanich
    Bronze Barb Robbins  Zymurgy
    Bronze W.E. Greaves  Saanich

    Sweet White Grape    4 bottles
    Judge: Frank Clark
    Steward: Peter Gagnon

    *Bronze S&G Garlinge  Zymurgy
    Bronze  M&S Mackie  Zymurgy

    Dry Red Grape    64 bottles
    Judges: Umberto Garbuio ,Axel Kroitzsch, Helmut Berner, Don Kellet
    Stewards: Ron Jacob, Fran Ayris, Don Vogt, Keith Clarke

    *Silver    P. Augereau  VAWA
    Silver     Bob Jennejohn  KWA
    Silver     Mike Kemble  Capalino
    Bronze    Nicholas Printis  Cup & Key
    Bronze    Mike Roman  VAWA
    Bronze    Art Hooper  KWA
    Bronze  S. Rossi & D. Pagnan  Italian Canadian
    Bronze  Gundrun Edworthy  Cup & Key
    Bronze  Hans Oppermann  Vinovan
    Bronze  Liegh Harrington  Zymurgy
    Bronze    Maurice Dorval  Zymurgy
    Bronze  Jennifer Harper  Zymurgy
    Bronze    Brent Gifford  Cup & Key
    Bronze    Stan Edworthy  Cup & Key
    Bronze    Barb Robbins  Zymurgy
    Bronze    Greg Barber  Zymurgy
    Bronze    Brent Gifford  Cup & Key
    Bronze    Axel Kroitzsch  Langley
    Bronze    Mike Kemble  Capilano
    Bronze    Cory Padula  Zymurgy
    Bronze    Al Bottesella  Italian Canadian
    Bronze    S&G Garlinge  Zymurgy
    Bronze   Jack Kouwenhoven  Zymurgy
    Bronze   Al Bottesella  Italian Canadian

    Rose    7 bottles
    Judge: Frank Clark
    Steward: Peter Gagnon

    *Bronze Cory Padula  Zymurgy
    Bronze  M&S Mackie  Zymurgy

    BC White Grape    28 bottles
    Judges: Hans Oppermann, Clem Joyce
    Stewards: Maurice Dorval, Leigh Harrington

    *Silver     Axel Kroitzsch  Langley
    Silver      Don Graves  Nanaimo
    Silver      Don Graves  Nanaimo
    Bronze   Mike Kemble  Capilano
    Bronze   George Gibson  Nanaimo
    Bronze   Helmut Berner  VAWA
    Bronze   J&F Ayris  Zymurgy
    Bronze   D&B Burr  Coquitlam
    Bronze   Art Hooper  KWA
    Bronze   John Matkovich  Vinovan
    Bronze   Axel Kroitzsch  Langley

    BC Red Grape    16 bottles
    Judges: Joan Collings, Jack Ziebart
    Stewards: Barb Robbins, Paul Rogers

    *Silver    Maurice Dorval  Zymurgy
    Bronze  J&N Pritchard  Zymurgy
    Bronze  Cory Padula  Zymurgy
    Bronze  Art Hooper  KWA
    Bronze  D&K Jones  Coquitlam

    White Fruit    5 bottles
    Judge: Frank Clark
    Steward: Peter Gagnon

    *Bronze J&M Nemeth  Victoria
    Bronze  Axel Kroitzsch  Langley

    Red Fruit    21 bottles
    Judges: Joan Collings, Frank Clark
    Steward: Peter Gagnon

    *Silver     Ric Stacey  VAWA
    Bronze   Leo Poirier  Nanaimo
    Bronze  Ron Edwards  KWA
    Bronze  Jack Kouwenhoven  Zymurgy
    Bronze  M&S Mackie  Zymurgy
    Bronze  Axel Kroitzsch  Langley

    Social     9 bottles
    Judge: Jack Ziebart
    Steward: Paul Rogers

    *Silver    Barb Robbins  Zumurgy
    Bronze  Peter Gagnon  Zymurgy
    Bronze  Maurice Duval  Zymurgy
    Bronze  V&V Morris  Zymurgy
    Bronze  S&G Garlinge  Zymurgy

    Any Other Wine      5 bottles
    Judge: Bill Collings
    Steward: Cory Padula

    *Bronze S&M Mackie  Zymurgy

    Sparkling      3 bottles
    Judge: Bill Collings
    Steward: Cory Padula

    *Silver    Don Graves  Nanaimo
    Bronze  S&G Garlinge  Zymurgy

    Aperitif Sherry      10 bottles
    Judge: Jack Ziebart
    Steward: Paul Rogers

    *Silver  S&G Garlinge  Zymurgy
    Silver   Helmut Berner  VAWA
    Bronze Keith Kerry  Vinovan

    Aperitif      6 bottles
    Judge: Bill Collings
    Steward: Cory Padula

    *Silver   S&G Garlinge  Zymurgy
    Bronze S&G Garlinge  Zymurgy
    Bronze Leigh Harrington  Zymurgy

    Dessert      10 bottles
    Judge: Bill Collings
    Steward: Cory Padula

    *Silver    S&G Garlinge  Zymurgy
    Bronze  V&V Morris  Zymurgy
    Bronze  Ric Stacey  VAWA

    After Dinner      7 bottles
    Judge: Bill Collings
    Steward: Cory Padula

    *Silver     Brent Gifford  Cup & Key
    Silver      D&K Jones  Coquitlam
    Bronze  T&M Adye  Victoria
    Bronze  R&M Homer  Saanich

    Light Brew      5 bottles
    Judge: Colin Nicholson
    Steward: Joan Nicholson

    *Silver    Jack Kouwenhoven  Zymurgy
    Silver     Jack Kouwenhoven  Zymurgy
    Bronze  J&F Ayris  Zymurgy
    Bronze  J&F Ayris  Zymurgy

    Amber Brew      3 bottles
    Judge: Colin Nicholson
    Steward: Joan Nicholson

    *no medal J&F Ayris  Zymurgy

    Dark Brew      3 bottles
    Judge: Colin Nicholson
    Steward: Joan Nicholson

    *Silver    J&F Ayris  Zymurgy
    Bronze  Jack Kouwenhoven  Zymurgy

    Stout      4 bottles
    Judge: Colin Nicholson
    Steward: Joan Nicholson

    *Silver    J&F Ayris  Zymurgy
    Silver     Jack Kouwenhoven  Zymurgy
    Bronze  Jack Kouwenhoven  Zymurgy

    Cider     1 bottle
    Judge: Colin Nicholson
    Steward: Joan Nicholson

    *Bronze  Jack Kouwenhoven  Zymurgy

    Invitational    10 bottles
    Judge: Sonia Garlinge
    Steward: Gordon Garlinge

    First       Darlene Elchuck
    Second Darlene Elchuck
    Third     Larry Elchuck

    * denotes trophy winner.

    We had 271 entries from 56 individuals.

    A big thank you to everyone who contributed to our annual competition.

    John Ayris, 

    Chief Steward

     

    Chilliwack Zymurgy supports responsible drinking