• 2014 Competition Results

    2014 Chilliwack Zymurgy Competition Results

      CLASSES

    A1 – Dry Chardonnay and Sauvignon Blanc A2 – Any Other Dry White Grape C1 – Bordeaux Style Dry Red Grape C2 – Zinfandel
    C3 – Any Other Dry Red Grape C4 – Dry Red Pinot D – Dry Rose E – White Fruit
    F – Red Fruit I – Sparkling J – Aperitif Sherry L – Dessert
    M – After Dinner N – Light Lager and Hybrid Beer O – Hop-Focused Beer Styles P – Malt-Focused Beer Styles
    Q – Roasted and Smoked Beer Styles R – Belgian & Wheat Beer S – Cider

    Beermaker of the Year

    Winemaker of the Year

     

    A1 – Dry Chardonnay and Sauvignon Blanc
    Silver
    Julian Elliott Saanich Sommeliers Best in Class
    Bronze
    Paul Arcand Vancouver Amateur Winemakers
    Peter Gagnon Chilliwack Zymurgy

     

    A2 – Any Other Dry White Grape
    Gold
    Axel Kroitzsch Langley Fermenters Best in Class
    Silver
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy
    Bronze
    Debby Kenna Langley Fermenters
    Axel Kroitzsch Langley Fermenters
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy
    Sergio Civitarese Chilliwack Zymurgy
    Jacquelin George Vancouver Amateur Winemakers
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy
    Rino Genzale Chilliwack Zymurgy
    Jacquelin George Vancouver Amateur Winemakers

     

    C1 – Bordeaux Style Dry Red Grape
    Silver
    Art Peterson Sunshine Coast Best in Class
    Axel Kroitzsch Langley Fermenters
    Paul Arcand Vancouver Amateur Winemakers
    Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    Bronze
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy
    Debby Kenna Langley Fermenters
    Peter Gagnon Chilliwack Zymurgy
    Rick and Mary  Homer Saanich Sommeliers
    Jonathan Klinck Chilliwack Zymurgy
    Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    Art Peterson Sunshine Coast
    Rino Genzale Chilliwack Zymurgy
    Mike Leeper Vinovan Wine Club
    Colin Nicholson Saanich Sommeliers
    Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy
    Sergio Civitarese Chilliwack Zymurgy
    Mike Leeper Vinovan Wine Club

     

    C2 – Zinfandel
    Silver
    Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy Best in Class
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy
    Sergio Civitarese Chilliwack Zymurgy
    Bronze
    Axel Kroitzsch Langley Fermenters
    Paul Arcand Vancouver Amateur Winemakers
    Julian Elliott Saanich Sommeliers
    Peter Gagnon Chilliwack Zymurgy
    Mike Leeper Vinovan Wine Club
    Cory Padula Chilliwack Zymurgy

     

    C3 – Any Other Dry Red Grape
    Gold
    Sergio Civitarese Chilliwack Zymurgy Best in Class
    Chris Malcolmson Chilliwack Zymurgy
    Silver
    Sergio Civitarese Chilliwack Zymurgy
    Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    Axel Kroitzsch Langley Fermenters
    Mike Leeper Vinovan Wine Club
    Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    Chris Malcolmson Chilliwack Zymurgy
    Bronze
    Julian Elliott Saanich Sommeliers
    Donna Neve Saanich Sommeliers
    Peter Gagnon Chilliwack Zymurgy
    Jacquelin George Vancouver Amateur Winemakers
    Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    Rino Genzale Chilliwack Zymurgy
    Rick and Mary  Homer Saanich Sommeliers
    Jonathan Klinck Chilliwack Zymurgy
    Lisa Axelson Chilliwack Zymurgy
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy
    Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    Lisa Axelson Chilliwack Zymurgy
    Rino Genzale Chilliwack Zymurgy
    Colin Nicholson Saanich Sommeliers
    Art Peterson Sunshine Coast

     

    C4 – Dry Red Pinot
    Bronze
    Jacquelin George Vancouver Amateur Winemakers Best in Class
    Axel Kroitzsch Langley Fermenters

     

    D – Dry Rose
    Bronze
    Jacquelin George Vancouver Amateur Winemakers Best in Class

     

    E – White Fruit
    Silver
    Axel Kroitzsch Langley Fermenters Best in Class

     

    F – Red Fruit
    Silver
    Lisa Axelson Chilliwack Zymurgy Best in Class

     

    I – Sparkling
    Silver
    Rick and Mary  Homer Saanich Sommeliers Best in Class

     

    J – Aperitif Sherry
    Silver
    Colin Nicholson Saanich Sommeliers Best in Class
    Bronze
    Paul Rogers Chilliwack Zymurgy

     

    L – Dessert
    Bronze
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy Best in Class

     

    M – After Dinner
    Silver
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy Best in Class
    Cory Padula Chilliwack Zymurgy
    Bronze
    Sergio Civitarese Chilliwack Zymurgy

     

    N – Light Lager and Hybrid Beer
    Gold Place
    Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy Best in Class

     

    O – Hop-Focused Beer Styles
    Silver
    Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy Best in Class
    Bronze
    Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy

     

    P – Malt-Focused Beer Styles
    Silver
    Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy Best in Class

     

    Q – Roasted and Smoked Beer Styles
    Silver
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy Best in Class
    Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Bronze
    Calvin Quaite Chilliwack Zymurgy

     

    R – Belgian & Wheat Beer
    Silver
    John&Fran Ayris Chilliwack Zymurgy Best in Class
    Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy
    Bronze
    Calvin Quaite Chilliwack Zymurgy

     

    S – Cider
    Silver
    Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy Best in Class

     

    Beermaker of the Year
    Jack Kouwenhoven Chilliwack Zymurgy

     

    Winemaker of the Year
    John & Fran Ayris Chilliwack Zymurgy

     

     

    H
    H

     

     

    CHILLIWACK ZYMURGY SUPPORTS RESPONSIBLE DRINKING